Ana içeriğe atla

SAĞLIKLI BİR OMURGA

 
   Dikkat dikkat!
    - Yoğun bel-boyun, sırt ve omuz ağrısı yaşıyorsanız,
    - Bu ağrılar geçiyor fakat bir sebepten sıklıkla yineleniyorsa,
    - Vücudunuzda bir asimetri varsa, kollarınızın ve bacaklarınızın uzunlukları bir diğerine eşit değilse,
    - Duruş bozukluğunuz varsa,
    - Çabuk yoruluyorsanız ve uzun süre ayakta kalamıyorsanız,
    - Uykuda bir pozisyonda uzun süre kalamıyorsanız,
    - Çocuğunuzu taşırken ağrı çekiyorsanız,
    - Dik durmak içi çaba sarfediyorsanız,
   
     Bunlara benzer sürekli şikayetleriniz varsa omurga sağlığınız bozulmuş olabilir. Geçici çözümlerle bu sorunlarınızı atlatabilirsiniz fakat kısa süre içinde ve en olmadık zamanda yeniden hayatınıza girebilirler. Omurga sağlığı üzerinde düşünülmesi, planlı adımlar atılması gereken bir konudur. Neler yapabileceğimiz hakkında yelpaze epey geniş olmakla birlikte esas önemli olan yapılmaması gerekenlerdir.
   
     -Öncelikle sorunların çözümü bilimsel yollarla aranmalıdır.
     - Geçici çözümler adı üstünde geçicidir.Önce sorunumuzu bulmalı, sonra çözüme odaklanmalı, bundan sonra ise iyilik halimizi devam ettirecek tercihler yapmalıyız.
     - Egzersiz çok çok önemlidir. Fakat herkesin ihtiyacı farklıdır. Örneğin güçlü sırt kasları için 10 farklı egzersiz yapıp vücudun geri kalanını ihmal etmek mantıksız ve zararlıdır. Denge önemlidir. Dengeli omurga sağlıklı omurga ve sağlıklı vücut demektir. Egzersizler size uygun seçilmelidir.
      - Vücudunuz deneme tahtası değildir. İyi bakılması gereken değerli bir armağandır. Bu yüzden harcayacağınız zamana lütfen acımayınız. Çünkü konu sizsiniz.
 
    Özetle düzenli hareket omurga ve ruh sağlığı için elzemdir. Çünkü devamlı ağrı depresyonun birincil sebeplerindendir. Kaliteli bir yaşam ağrısız ve dengeli bir omurga ile mümkündür. Sağlıklı yaş almak için yatırımınızı yapın. Ayrıca hiç bir zaman geç kalmış sayılmazsınız.
    Son olarak sağlık sorunuz  söz konusu olduğunda sağlık eğitimi almış kişilerden yardım ve danışmanlık almanızı öneririm. Sevgiyle...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

STRES BEDENİMİZE NELER YAPABİLİR?

      2020 yılı heyecanla karşılandı ve bir çok sürpriz durumu da beraberinde getirdi. Bir çoğumuzun hayatı boyunca deneyimlememiş olduğu süreçlerdeyiz. Bu dönemler de sona erecek , yepyeni gerçekliklere uyandığımız sabahlar gelecektir. Her şey geride kaldığında, geçip gittiğinde biz de etkilerini yanımızda taşımayabiliriz.        Belirsiz olan geleceğimizle yüzleşmek, aslında hep içinde olduğumuz sonsuz ihtimallerin gerçekliğini kavramak bizi kaygılandırabilir.Her şey devam ederken biz de negatif duygu ve hisler içine düşebiliriz. Stresi, kaygıyı deneyimlediğimiz ilk anda bedenimizde bizim istemli olarak kontrol edemediğimiz bir tepkiler zinciri başlar. En başta farkına varmayabiliriz. Herkeste farklı yanıtlar ortaya çıkabilir ama eninde sonunda hissettiğimiz her duruma beynimiz aracılığı ile fiziksel tepkiler oluştururuz. Yani bir konuda kaygı, stres deneyimlediğimizde bu durum bize beden ağrısı olarak geri dönebilir. Bu mekanizma karışık olmakla birlikte gerçektir.       Bu süreçt

Hayata karşı duruşumuz!

         Vücudumuz nasıl görünüyor? Her yaş grubundan ve cinsiyetten insan bu konuda takıntı derecesinde hassas. İyi görünmek için sürekli kilo vermeye bazen almaya, kendimize güzel kıyafetler alıp hep en uygun ışığı yakalamaya çalışıyoruz. Artık toplum bizden bunu talep ediyor, elimizdekinin en iyisini. Fakat bunun bir sonu yok.Verilecek kilolar, yapılacak alışverişler bizi daha iyi yapacak mı?          Bu aşamada beden imajımız çok önemli. Kendi bedenimizi nasıl algılıyoruz? İyi ve sağlıklı buluyor muyuz? İyi görünmek için öncelikli olarak kendimizi iyi hissetmeliyiz. Sağlıklı olduğumuzun farkında olmalıyız. Kabul edelim omuzları çökmüş, yorgun ve ağrılı bir bedenle iyi görünüyormuş gibi hissetmeyiz. İçimizdeki enerji ve potansiyeli görünüşümüze yansıtmalıyız. Bunun için de kendi enerjimizin ve potansiyelimizin farkına varmalıyız.Bedenimize vakit ayırmalı ve ihtiyaçlarını göz önüne almalıyız.        İyi ve kendine güvenli bir görünüş için duruşla ilgili problemlerin çözülmesi öneml